Gdy na drodze do efektywnego karmienia piersią pojawiają się problemy, część kobiet zniechęca się i rezygnuje z przystawiania do piersi – dotyczy to szczególnie tych mam, które nie otrzymują odpowiedniego wsparcia od personelu medycznego. Tymczasem zbyt mała ilość pokarmu czy zaburzenie odruchu ssania u dziecka wcale nie oznaczają, że niemowlę musi otrzymywać mleko z butelki. W takich przypadkach z pomocą przychodzi system SNS Medela wspomagający karmienie piersią.

System SNS wykorzystuje się do karmienia niemowląt mlekiem matki, wzmocnionym mlekiem kobiecym lub sztuczną mieszanką, dzięki czemu ma bardzo szerokie zastosowanie.

System SNS może być wykorzystywany, gdy:
– kobieta nie posiada wystarczającej ilości mleka, dlatego nie może w pełni zaspokoić potrzeb żywieniowych dziecka. W tym przypadku system SNS służy do podawania niemowlęciu pokarmu uzupełniającego.
Niemowlę otrzymuje sztuczną mieszankę, ssąc jednocześnie pierś mamy i silikonowy dren, z którego wypływa mleko. SNS pełni podwójną rolę: pozwala zachować bliski kontakt między kobietą a dzieckiem, a także stymuluje laktację. Systematyczne ssanie piersi pobudza odruch oksytocynowy, który odpowiada za produkcję pokarmu – to może spowodować, że jego ilość wzrośnie.

– dziecko ma zaburzony odruch ssania lub nie potrafi wytworzyć odpowiedniego podciśnienia potrzebnego do wypływu pokarmu z brodawki. W tym przypadku system SNS służy do karmienia niemowlęcia odciągniętym mlekiem matki. Nie tylko pozwala zachować bliski kontakt między kobietą a dzieckiem, ale również rehabilituje funkcję ssania.

– niemowlę zostało adoptowane. W takiej sytuacji system SNS pozwala nawiązać więź emocjonalną między dzieckiem a jego przybraną mamą.

Przygotowanie do karmienia za pomocą systemu SNS
Wszystkie części potrzebne do złożenia systemu SNS znajdują się w zestawie. Są w nim m.in. trzy rozmiary drenów: mały, średni i duży. Przy pierwszym użyciu systemu najlepiej wybrać średni dren – jeśli pokarm będzie płynął zbyt szybko, należy wymienić go na mały, a jeśli zbyt wolno – na duży.

Gdy system SNS będzie już gotowy do użycia, dreny przypina się do piersi za pomocą papierowej taśmy. Bardzo ważna podczas karmienia jest pozycja drenu w ustach dziecka – powinien znajdować się w rogu lub pośrodku górnej wargi. Niemowlę powinno mieć czas na to, aby przyzwyczaić się do ssania piersi wraz z drenem, dlatego nie należy zniechęcać się pierwszymi nieudanymi próbami karmienia.

Użytkowanie systemu SNS
Niektóre części, które wchodzą w skład systemu SNS, wykonane są z delikatnego materiału (np. silikonu i nylonu), dlatego należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.

Zestaw nie służy do przechowywania pokarmu – chłodzenie czy zamrożenie może powodować pękanie niektórych elementów. Przechowywanie systemu SNS w zbyt wysokiej temperaturze również może go uszkodzić.

Ze względów higienicznych powinien być wykorzystywany tylko przez jedną osobę. Należy także systematycznie wymieniać dreny – co 24 godziny, jeśli system SNS stosowany jest w warunkach szpitalnych, lub co 30 dni, jeśli używamy do w domu.

Instrukcję, która pokaże Wam, jak złożyć i czyścić elementy systemu SNS, znajdziecie na naszej stronie internetowej (Instrukcja obsługi: Supplemental Nursing System)

Komentarze

komentarzy