Gdy niemowlę zasypia w trakcie karmienia piersią, mama często czuje się z tego powodu winna. Dlaczego? Wielokrotnie przecież słyszała, że sprzyja to formowaniu złych nawyków i że w przyszłości bardzo trudno będzie zmienić przyzwyczajenia dziecka. Czy zasypianie przy piersi naprawdę jest złe i szkodliwe?

Dlaczego dziecko zasypia podczas karmienia?

Niemowlę karmione naturalnie odczuwa przy piersi wzmożone poczucie bezpieczeństwa. Relaksujący odruch ssania, połączony z odczuwaniem ciepła i zapachu mamy, to idealne warunki do spokojnego snu. Nie należy obawiać się, że w późniejszym wieku dziecko będzie miało problem z samodzielnym zasypianiem – w chwili, gdy uzna to za odpowiednie, zacznie radzić sobie bez pomocy piersi.

Niekiedy rodzice próbują wprowadzić rygor samodzielnego zasypiania już u niemowlęcia. Jeśli odkładane do łóżeczka dziecko nie chce zasnąć samo, okazując niechęć i strach głośnym płaczem, warto pamiętać, że wydzielający się w tym czasie kortyzol – hormon stresu – negatywnie wpływa na rozwój niemowlęcia. Z badań przeprowadzonych przez amerykańską psycholog Megan Gunnar wynika, że podwyższony poziom kortyzolu prowadzi do wzmożonej reaktywności na bodźce stresowe, sprzyja też pojawieniu się u dziecka stanów lękowych i zachowań agresywnych. Dodatkowo, kortyzol podnosi poziom cukru we krwi, podwyższa ciśnienie i blokuje cykl wzrostu dziecka.

Zasypianie przy piersi – kształtowanie złych nawyków?

Przeciwnicy zasypiania dziecka przy piersi twierdzą, że podnosi ono ryzyko próchnicy i chorób jamy ustnej. Tymczasem, kobiece mleko zawiera laktoperoksydazę i lizozym – enzymy o właściwościach przeciwbakteryjnych, chroniące przed próchnicą. Większe ryzyko zachorowania dotyczy dzieci, karmionych mlekiem modyfikowanym.

Zasypianie przy piersi to jeden z ważniejszych elementów, kształtujących silną więź między mamą a dzieckiem. Obawa, że maluch nadmiernie przywyknie do takiego sposobu zasypiania często okazuje się bezpodstawna. Z tego powodu nie warto oduczać dziecka za wszelką cenę, ale systematycznie wprowadzać nowe nawyki.

Usypianie niemowląt – jak odzwyczaić od nawyku zasypiania podczas karmienia?

• Staraj się, by pora karmienia nie zbiegała się z porą drzemki. W ciągu dnia zwracaj uwagę, by posiłek dziecka miał miejsce wtedy, gdy dziecko jest aktywne. Jeśli przystawiasz do piersi dziecko senne, zmęczone, musisz liczyć się z tym, że łatwiej zaśnie.
• Wieczorne karmienie powinno mieć miejsce przed kąpielą, tak, aby dziecko nie zdążyło zasnąć przy piersi. Po nakarmieniu dziecka, zabiegach higienicznych i chwili wyciszenia, ułóż je do snu.
• Nie owijaj karmionego dziecka kocykiem czy rożkiem, a zanim podasz mu pierś, możesz dziecko częściowo rozebrać. Opatulone niemowlę łatwiej zasypia w trakcie posiłku.
• Monotonny odruch ssania powoduje senność u dziecka. Delikatnie poruszaj brodawką, sprawiając wrażenie, że chcesz wyjąć sutek z ust malucha – by utrzymać go w ustach, dziecko zacznie ssać bardziej energicznie.
• Gdy niemowlę zasypia, pogładź je po rękach lub nogach, rozpraszając senność. Możesz także połaskotać je w stopy – zabieg jest niebolesny, ale powinien skutecznie rozbudzić malca, starającego się uniknąć tego rodzaju drażnienia.
• Ssanie piersi uspokaja i odpręża malucha. Jeśli dziecko do tej pory nie używało, lub udało się odzwyczaić je od stosowania smoczka, być może warto ponownie spróbować wykorzystać go w procesie zasypiania. O właściwym sposobie użytkowania smoczka można przeczytać w artykule Smoczki dla dziecka – czy dawać smoczek noworodkowi.

Komentarze

komentarzy