Gdzie udać się na pierwsze wakacje z dzieckiem? Czy na letni urlop możemy wyjechać już z noworodkiem? O czym pamiętać, gdy spędzamy wakacje z dzieckiem nad morzem? W jaki sposób zorganizować miejsce do karmienia piersią na plaży? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Pierwsze wakacje z dzieckiem – kiedy i gdzie?

Jeśli dziecko jest zdrowe, a organizm mamy w pełni zregenerował się po porodzie, to nie ma przeciwwskazań, żeby na wakacje wyjechać już z noworodkiem. Warto jednak poczekać aż dziecko skończy pierwszy miesiąc życia. Dlaczego?

Po pierwsze, w ciągu czterech tygodni zdążysz dobrze poznać swojego malucha, więc po miesiącu zmiana lokalizacji z waszego bezpiecznego domu na hotelowy pokój nie powinna wywoływać u Ciebie nadmiernego stresu. Poczekać warto też z tego względu na to, że skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i w jak największym stopniu należy chronić ją przed słońcem, co może być utrudnione podczas wakacyjnego wyjazdu.

Na pierwsze wakacje z dzieckiem najlepiej udać się do którejś z polskich miejscowości lub za granicę, ale do kraju o bardzo zbliżonym klimacie. Jeśli wybieramy egzotyczne destynacje, to choćby z doświadczenia wiemy, że u człowieka dorosłego proces aklimatyzacji zajmuje przynajmniej jeden dzień. Dla organizmu niemowlęcia przystosowanie się do innych warunków klimatycznych jest znacznie trudniejsze.

Wybierając się na wakacje z niemowlakiem, zwróćmy również uwagę na to, by blisko naszego tymczasowego miejsca zamieszkania znajdowała się przychodnia lekarska. Eskapady w najdziksze zakątki Polski raczej nie są wskazane. Dobrym pomysłem jest natomiast spędzenie wakacji z małym dzieckiem w nadmorskiej miejscowości.

Wakacje z dzieckiem nad morzem

Wiele mam obawia się wyjazdu nad morze z niemowlakiem. Wystarczy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by takie wakacje były bezpieczne dla dziecka.

Jedną z najważniejszych kwestii jest ochrona skóry malucha przed promieniowaniem słonecznym. Niemowlę do ukończenia 6. miesiąca życia powinno przebywać na plaży zawsze w zacienionym miejscu. Aby stworzyć mu odpowiednie warunki, można rozłożyć kocyk pod dużym parasolem i ustawić parawan, by dodatkowo ochronić dziecko przed wiatrem. Jeśli na plażę udajemy się tylko na chwilę, to niemowlę może zostać w wózku, ale musi posiadać ochronę w postaci parasolki.

Raczkujące lub chodzące maluchy mogą być wystawiane bezpośrednio na promieniowanie słoneczne, ale nie wtedy, gdy jest ono najmocniejsze, czyli w godzinach pomiędzy 11 a 15. Pamiętajmy również o stosowaniu kremów z filtrami, najlepiej mineralnymi. Taki krem należy aplikować co około 2 godziny i zawsze bezpośrednio po kąpieli, ponieważ jest zmywany przez wodę.

Czas, który możemy spędzić na plaży, zależy przede wszystkim od wieku dziecka i jego indywidualnych preferencji. Niemowlę zazwyczaj przesypia dużą część plażowania nad morzem. Jeśli znajduje się w miejscu ocienionym, to możemy korzystać z uroków plażowania nawet 5 czy 6 godzin dziennie. Jednak, gdy dziecko już raczkuje i niechętnie przebywa w cieniu, to trzeba skrócić czas pobytu na plaży, by nie dopuścić do poparzeń słonecznych.

Karmienie piersią na plaży

Karmienie piersią na plaży nie powinno stanowić żadnego problemu. Możemy tak zorganizować miejsce, by czynność ta pozostała w pełni intymna i niezauważalna dla innych. Wystarczy nakarmić malucha w pozycji leżącej, kiedy okryci jesteście parawanem. To wersja dla mam, które krępują się podczas karmienia w miejscach publicznych.

Często pojawiają się również obawy o brak „sterylności” na plaży i są one nieuzasadnione. Jeśli kąpałaś się w morzu lub na Twoich piersiach jest piasek, to możesz je po prostu przemyć wodą mineralną przed karmieniem. To w zupełności wystarczy.

W upalne dni zapewne zauważysz, że Twój maluch ma nieco inną potrzebę karmienia. Niemowlę może domagać się pokarmu częściej, ale krócej ssać pierś. Jest tak dlatego, że przede wszystkim chce zaspokoić pragnienie, a nie głód. Ponadto dzieci, podobnie jak dorośli, mogą mieć obniżony apetyt, gdy temperatura powietrza jest wysoka.

O tym, jak karmić piersią latem i jakie akcesoria warto zabrać ze sobą na wakacje, przeczytasz w innym naszym tekście.

Komentarze

komentarzy