Karmienie piersią podczas upałów może sprawiać problemy, ponieważ maleństwo nie zawsze chce tak chętnie ssać jak w czasie chłodniejszych dni. Czy powinno nas to niepokoić? Czy konieczne jest dopajanie niemowlaka? Na co warto się przygotować, gdy planujemy aktywne wakacje z niemowlakiem?

Karmienie piersią a upał

Wiele mam martwi się, że podczas gorących dni ich maleństwo niechętnie ssie pierś, a jeśli już to robi, to zazwyczaj karmienie jest bardzo krótkie. Warto jednak sobie uświadomić, że dorośli również mają mniejszy apetyt podczas upałów. Jeśli przypomnimy sobie styl życia mieszkańców południowej Europy, to odkryjemy, że w gorących krajach ludzie spożywają największe posiłki dopiero po zachodzie słońca, gdy temperatura powietrza zaczyna spadać. Podobnie jest z niemowlęciem – jeśli nie chce ssać piersi w czasie największego upału, to najprawdopodobniej dlatego, że jego apetyt uległ obniżeniu. Jeśli sięga po pierś i ssie krótko, to znaczy, że chce zaspokoić przede wszystkim pragnienie, a nie głód. Jednak, gdy temperatura trochę spadnie, to niemowlę będzie chciało wreszcie się najeść. Dlatego też, jeśli Twoje dziecko chętnie przyjmuje pokarm wieczorem, nocą oraz nad ranem, to nie ma powodów do obaw.

Jak już wspominaliśmy – w czasie największych upałów maluch krótko ssie pierś, ponieważ chce zaspokoić swoje pragnienie. Mleko mamy w pełni je zaspokaja, dlatego nie musimy sięgać po żadne inne płyny i dopajać malucha, jeśli nie ukończył on 6 miesiąca życia. Więcej informacji o dopajaniu niemowlęcia karmionego piersią znajdziecie w tekście Fakty i mity o dopajaniu niemowlaka karmionego piersią.

Mama karmiąca piersią nie powinna zapominać także o sobie. Jeśli podczas upałów nie masz ochoty na gorący posiłek, to może skusisz się na zimną sałatkę z kawałkami indyka lub pieczywem? Bardzo ważne jest, byś dostarczała sobie pełnowartościowego pożywienia przez cały dzień, chociaż nie muszą to być ogromne i gorące porcje obiadowe. Równie ważne jest uzupełnianie płynów. Latem powinnaś wypijać ok. 2,5-3 litrów wody dziennie. Oczywiście w tę liczbę wlicza się woda pochodząca z pożywienia, czyli na przykład zup lub owoców.

Wakacje z niemowlakiem – przydatne akcesoria

Pierwsze wakacje z noworodkiem lub niemowlakiem to nie lada wyzwanie dla mamy. Jeśli mamy ochotę na wakacyjny wyjazd pełen atrakcji, to warto wyposażyć się akcesoria, które ułatwią magazynowanie i przechowywanie pokarmu podczas upałów. Dla aktywnych mam Medela przygotowała specjalną torebkę CityStyle. Z zewnątrz nic nie wskazuje na to, co torebka może zawierać, ponieważ jej design nie odbiega od typowych torebek. Natomiast w środku została zaprojektowana tak, by pomieścić odciągacz, butelki na pokarm oraz specjalny element chłodzący. Dzięki temu – jeśli maleństwo nie jest głodne, a nasze piersi wymagają opróżnienia – to możemy odciągnąć pokarm niemal w każdym miejscu, a następnie bezpiecznie przechować go do chwili, gdy dziecko zgłodnieje.

Chłodziarkę możemy kupić również oddzielnie, czyli bez torebki Medela CityStyle. Zawiera ona 4 butelki na pokarm oraz specjalny element chłodzący. Jeśli wakacje z niemowlakiem zamierzasz spędzić aktywnie, to taka chłodziarka na pewno ułatwi wiele sytuacji. Możesz zostawić maleństwo z opiekunem na dłuższy czas na plaży, a sama popływać czy nurkować bez obaw, że za chwilę trzeba nakarmić dziecko.

Jeżeli podczas wakacji z niemowlakiem będziecie korzystać z butelek do karmienia, to nie zapomnijcie o zakupie smoczka, który nie zaburza odruchu ssania. Takim smoczkiem jest Calma Medeli. Dzięki jego stosowaniu maleństwo nie zrezygnuje ze ssania piersi, ponieważ Calma wymaga włożenia sporego wysiłku w to, by mleko poleciało przez smoczek. Ten sam wysiłek musi podjąć maluch, by ssać pokarm z piersi mamy.

Komentarze

komentarzy