Dla wielu młodych mam niekontrolowany wyciek mleka z brodawki jest kłopotliwym problemem towarzyszącym karmieniu piersią. Wraz z upływem czasu staje się on coraz mniejszy, jednak istnieją skuteczne sposoby na to, aby czuć się w pełni komfortowo już od pierwszych dni karmienia.

Czym jest spowodowany?

Samoistny wyciek pokarmu z brodawki związany jest z wysokim poziomem oksytocyny w organizmie karmiącej kobiety. To właśnie ona odpowiada za powiększanie się gruczołów sutkowych w czasie ciąży i rozwój laktacji. U części młodych mam wywołuje również niekontrolowane wyciekanie mleka – najczęściej dzieje się to na myśl o dziecku, podczas rozmowy o nim lub w reakcji na jego płacz. Może nastąpić to również pod wpływem stresu, w trakcie stosunku seksualnego czy wtedy, gdy kobieta ominie porę karmienia. Zdarza się, że do wypływu pokarmu z piersi dochodzi w miejscach publicznych, co bywa bardzo kłopotliwe.

Jak go ukryć?

Na wyciek mleka z piersi jest zupełnie naturalny, dlatego młoda mama nie ma na niego większego wpływu, ponieważ oksytocyna uwalniana jest samoistnie, powodując skurcz kanalików mlecznych i wypływ mleka.
Wbrew pozorom odciąganie mleka nie zapobiega wyciekowi z brodawki. Wręcz przeciwnie – stymuluje to piersi do wydzielania pokarmu, co może spotęgować jego niekontrolowany wypływ. W związku z tym, odciąganie mleka po to, aby zmniejszyć wypływ pokarmu, może przynieść efekty odwrotne od spodziewanych. Kiedy i jak odciągać mleko przeczytacie w naszym artykule, który znajdziecie tutaj.

Wkładki laktacyjne

Plamy mleka na ubraniach spowodowane wyciekiem z brodawki można ukryć, nosząc ciemne lub wzorzyste ubrania. Jednak, aby mieć pewność, że nie będą widoczne, zaleca się, żeby młode mamy zawsze nosiły przy sobie komplet laktacyjnych wkładek do biustonosza, które wchłaniają samoistnie wypływający pokarm.

Medela oferuje kobietom wkładki laktacyjne zarówno jednorazowego, jak i wielorazowego użycia. Pierwsze z nich zaprojektowane są ze specjalnego materiału, aby skutecznie wchłaniać wycieki mleka. Dostosowują się do kształtu piersi, a także wyposażone są w taśmę samoprzylepną, dzięki której nie obsuwają się w biustonoszu. Każda z nich zapakowana jest osobno, co powoduje, że po otwarciu są higieniczne i od razu gotowe do wykorzystania.

Wielorazowe wkładki laktacyjne przeznaczone są do regularnego stosowania – po każdym użyciu można je wyprać w temperaturze od 40 do 60 stopni. Nie przepuszczają wilgoci, dzięki nowoczesnej technologii uszczelniania materiału techniką ultradźwiękową – można mieć pewność, że mleko nie będzie wyciekało nawet przez szwy biustonosza. Ponadto wykonane są z cienkiego, „oddychającego” materiału, który utrudnia rozwój bakterii.

Komentarze

komentarzy