Wysypka alergiczna, pokarmowa, hormonalna, a nawet wysypka bostońska – z jakimi rodzajami wysypki u niemowlaka możemy mieć do czynienia? Jak je rozpoznać i przede wszystkim – kiedy udać się do lekarza?

Wysypka pokarmowa, hormonalna, alergiczna, czyli o przyczynach

Przyczyny pojawienia się wysypki u niemowlaka mogą być bardzo różnorodne. Co więcej – nie zawsze lekarz lub rodzic mogą odkryć tę przyczynę. Tak się zdarza przede wszystkim w przypadku niegroźnej wysypki, która jednego dnia się pojawia, a na drugi lub trzeci dzień nie ma już po niej śladu. Możemy jednak wyróżnić pewne grupy przyczyn pojawiania się wysypki u niemowląt.

Wysypka pokarmowa u niemowląt

– to odmiana wysypki alergicznej, która pojawia się w odpowiedzi na niektóre substancje dostarczane w pożywieniu. Wysypka ta może pojawić się również u niemowląt karmionych piersią, ale podkreślić należy, że mleko matki samo w sobie nigdy nie uczula. Natomiast reakcję alergiczną wywoływać mogą substancje z pokarmów, które mama zjadła i które przeniknęły do mleka. Lista możliwych alergenów jest długa, warto więc zastanowić się, co potencjalnie najbardziej alergizującego najczęściej pojawia się w naszej diecie. Typowe dla reakcji uczuleniowej lokalizacje zmian skórnych to policzki, zgięcia łokci i zgięcia kolan. Najlepszą ochroną przed alergią jest właśnie karmienie piersią, ponieważ mleko mamy dostarcza maluchowi komórki odpornościowe i substancje chroniące przed alergenami. Jednocześnie przekazywane z nimi minimalne ilości potencjalnych czynników alergicznych z diety mamy pozwalają małemu organizmowi na zapoznanie się z nimi, dzięki czemu nie wzbudzają reakcji alergicznej, kiedy dziecko samodzielnie zacznie spożywać stałe pokarmy.

Wysypka alergiczna u niemowląt

– alergeny znajdujące się w pożywieniu są tylko jedną grupą substancji, które mogą uczulać. U niemowląt wysypka na tle alergicznym może pojawić się pod wpływem roztoczy, pyłków roślin, sierści zwierząt, a właściwie zawartym w ich ślinie białku, substancji obecnych w detergentach i kosmetykach. Wysypka alergiczna może pojawić się właściwie na całym ciele.

Wysypka hormonalna u niemowląt

– wysypkę mogą powodować również hormony. Tak jest na przykład w przypadku wysypki przechodzącej w trądzik niemowlęcy. Ten rodzaj wysypki pojawia się u niemowląt do 10 tygodnia życia. Jeśli zauważymy, że po kilku dniach wysypka na twarzy lub szyi przekształciła się w krostki przypominające młodzieńczy trądzik, to najprawdopodobniej mamy to czynienia właśnie z tą odmianą wysypki. Na szczęście trądzik niemowlęcy najczęściej samoistnie znika, ale należy uważać, by dziecko nie rozdrapywało krostek.

Wysypka przy chorobach zakaźnych

– wysypka bardzo często towarzyszy chorobom zakaźnym, takim jak: odra, ospa wietrzna, różyczka, gorączka trzydniowa, rumień zakaźny, świerzb, szkarlatyna. Jedną z mniej znanych chorób zakaźnych, której towarzyszą zmiany skórne, jest wysypka bostońska u niemowląt. Jeśli u dziecka pojawiają się inne objawy chorobowe, czyli na przykład gorączka czy kaszel, to należy bezzwłocznie udać się do lekarza, ponieważ w tym przypadku najprawdopodobniej mamy do czynienia z którąś z chorób zakaźnych.

Potówki i pieluszkowe zapalenie skóry

– potówki pojawiają się najczęściej pod pachami, w pachwinach oraz w fałdach skórnych i są efektem przegrzania. Taka wysypka powinna samoistnie ustąpić, gdy zadbamy o wietrzenie tych miejsc i osuszanie. Natomiast pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, który wywołany został odparzeniem. W tym przypadku wietrzenie i stosowanie maści na odparzenia powinno szybko zlikwidować wysypkę. Warto wiedzieć, że potówki i pieluszkowe zapalenie skóry może pojawić się nawet wtedy, gdy bardzo starannie dbamy o higienę malucha.

Objawy – wysypka na twarzy niemowlaka i nie tylko

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – wysypka może pojawić właściwie na całym ciele malucha. Wysypka na twarzy niemowlaka może świadczyć zarówno o reakcji alergicznej, jak i zmianach hormonalnych, które mogą przekształcić się w trądzik niemowlęcy. Z kolei wysypka na brzuchu u niemowląt najczęściej towarzyszy chorobom zakaźnym i oczywiście może być również skutkiem kontaktu z alergenem. Z rozpoznaniem potówek oraz pieluszkowego zapalenia skóry raczej nie będziemy mieć problemu, ponieważ w tym przypadku wysypka pojawia się w bardzo konkretnych miejscach.

Leczenie wysypki u noworodka i niemowlaka

Leczenie wysypki możliwe jest dopiero po rozpoznaniu jej przyczyny, a tego może dokonać tylko lekarz. Nie oznacza to, że jeśli na twarzy niemowlaka pojawi się choćby najmniejsza krostka, to musimy czym prędzej udać się do przychodni. Pośpiech wskazany jest przede wszystkim wtedy, gdy wysypka jest tylko jednym z objawów chorobowych. Jeśli więc dziecko gorączkuje to jak najszybciej odwiedźmy lekarza. W innej sytuacji możemy poczekać jeden lub dwa dni i dopiero wtedy – jeśli wysypka nie ustąpi samoistnie – udać się do lekarza pediatry, który w razie wątpliwości zaleci konsultację ze specjalistą dermatologiem lub alergologiem.

Komentarze

komentarzy