Niedawno opublikowane zostały nowe „Zasady żywienia zdrowych niemowląt”. Dokument ten jest aktualizacją zaleceń dotyczących żywienia zdrowych niemowląt urodzonych o czasie i zastępuje wcześniejszy schemat żywienia niemowląt, który został opracowany w 2007 roku. Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na pytanie, jak karmić niemowlę, to zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi zaleceniami ekspertów.

Żywienie niemowląt a rozwój dziecka

Wszyscy wiemy, że żywienie niemowląt ma ogromny wpływ na ich dalszy rozwój – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Ale czy zdajecie sobie sprawę z tego, że stosowanie się do właściwych zasad żywienia niemowląt może sprawić, że nasze dziecko w dorosłym życiu będzie mniej narażone na wystąpienie takich chorób cywilizacyjnych, jak otyłość, cukrzyca typu 2, alergia czy osteoporoza? Jak i czym karmić niemowlę, by zapewnić mu najlepsze warunki rozwojowe?

Karmienie piersią na pierwszym miejscu

Eksperci po raz kolejny podkreślili, że mleko matki jest pokarmem w pełni zaspokajającym zapotrzebowanie dziecka na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Sformułowali również zalecenie, by dążyć do tego, aby dziecko przez pierwszych 6 miesięcy życia było karmione wyłącznie piersią. Do ukończenia 6 miesiąca niemowlęcia nie powinno się dopajać go wodą czy sokami lub dokarmiać sztucznymi mieszankami.

A kiedy zakończyć karmienie piersią? Eksperci stwierdzili, że gdy dziecko ukończy 12 miesiąc życia, to można go karmić piersią tak długo, jak będzie to pożądane przez dziecko i matkę.

Podane zostały również bezwzględne przeciwwskazania do karmienia piersią, a są nimi:
– ze strony dziecka: galaktozemia, czyli choroba uniemożliwiająca przekształcenie galaktozy w glukozę oraz wrodzony niedobór laktozy. Obie te choroby występują bardzo rzadko.
– ze strony matki: zakażenie HIV, zakażenie wirusem ludzkiej białaczki (HTLV-I i HTLV II), czynna i nieleczona gruźlica oraz konieczność stosowania niektórych leków.

Jeżeli kobieta nie może karmić piersią, należy podawać dziecku produkty mlekozastępcze, czyli sztuczne mieszanki. Niemowlęcia nie można karmić niemodyfikowanym mlekiem innych ssaków, czyli np. mlekiem krowim czy kozim. Niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie sztucznej mieszanki i niestety w tej kwestii popełniane są jedne z najczęstszych błędów w żywieniu niemowląt. Trzeba wiedzieć, że mleko zastępcze nie jest produktem sterylnym i zawsze należy przygotowywać je zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu.

Czym karmić niemowlę, które ukończyło 6 miesiąc życia?

W nowych „Zasadach żywienia niemowląt” odnajdziemy dosyć szczegółowe i praktyczne wytyczne dotyczące rozszerzania diety niemowlęcia. Jeśli maluch jest karmiony wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia, to pierwsze nowe pokarmy powinniśmy wprowadzić najpóźniej w 26 tygodniu życia. Czym karmić niemowlę w poszczególnych miesiącach?

W wieku 6-8 miesięcy niemowlę powinno otrzymywać pokarmy o gładkiej konsystencji (papki i puree), gęstą kaszę i owsiankę. Stopniowo możemy wprowadzać również rozdrobnione produkty z rodzinnego stołu. W ciągu dnia maluch powinien zjeść 2-3 takie uzupełniające posiłki.

W wieku 9-11 miesięcy malucha nie karmimy już tylko gładkimi papkami, ale podajemy pokarmy posiekane, rozdrobnione i przyzwyczajamy dziecko do samodzielnego jedzenia poprzez wręczanie mu miękkich produktów do rączki. W tym okresie niemowlę powinno zjadać 3-4 posiłki uzupełniające i 1-2 przekąski.

W wieku 12-23 miesięcy dziecko powinno otrzymywać produkty z rodzinnego stołu, które rozdrabniamy wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Po ukończeniu wieku niemowlęcego dziecko również powinno spożywać 3-4 posiłki stałe i 1-2 przekąski dziennie.
W „Zasadach żywienia niemowląt” znajdziemy także praktyczne wskazówki na temat tego, jak karmić niemowlę w trakcie rozszerzania diety. Przede wszystkim produkty trzeba wprowadzać stopniowo, czyli pojedynczo. Maluchowi podajemy 3-4 łyżeczki nowego pokarmu i obserwujemy jego reakcję. Później zwiększamy tę ilość. Celem jest takie rozszerzanie diety, by pod koniec 1 roku życia niemowlę spożywało maksymalnie 3 posiłki mleczne.

Niezwykle ważną dewizę dla rodziców umieszczono poniżej tabeli przedstawiającej schemat żywienia dzieci: „Rodzic/opiekun decyduje CO dziecko zje, KIEDY I JAK jedzenie będzie podane. Dziecko decyduje CZY posiłek zje i ILE zje”. Eksperci uczulają nas, że jeśli dziecko odmawia spożywania jakiegoś posiłku lub nie chce dokończyć przeznaczonej porcji, to nie należy go do tego zmuszać.

Dokładny schemat żywienia niemowląt znajduje się TUTAJ.

źródło: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Komentarze

komentarzy