Jeśli się nad tym zastanowić, karmienie piersią to zadziwiający proces! Po pierwsze, karmienie piersią to jedyny sposób, żeby zapewnić dziecku bogactwo składników odżywczych i wzmacniających odporność, wspomagających prawidłowy rozwój. Również sam mechanizm karmienia piersią jest fascynujący. Czy wiesz na przykład, że Twoje piersi potrafią dostosowywać poziom produkcji pokarmu do indywidualnych potrzeb dziecka? Oznacza to, że najczęściej wbrew  mitom dotyczącym karmienia piersią wytwarzają „wystarczającą ilość mleka”.

Mimo to, ze względu na złożoność ludzkiego organizmu, indywidualne doświadczenia kobiet związane z karmieniem piersią mogą się różnić i część z nich boryka się z problemami. Do najczęściej spotykanych należy wrażenie, że piersi produkują zbyt mało pokarmu. Choć istnieje kilka czynników mogących zaburzać poziom laktacji, takich jak stres lub stany chorobowe, zwykle obawy dotyczące zbyt niskiej laktacji są niczym nieuzasadnione. Mówiąc inaczej, matki często martwią się, że mają zbyt mało pokarmu nawet, jeśli wcale tak nie jest. Warto pamiętać, że poziom laktacji jest regulowany zgodnie z zasadą „popytu i podaży”.

Nawet, jeśli piersi wydają Ci się „niedostatecznie pełne”, ale Twoje dziecko bez dokarmiania odpowiednio przybiera na wadze, nie musisz obawiać się, że masz za mało mleka. Pamiętaj też, że po pierwszych 6-12 tygodniach karmienia Twoje piersi mogą wydawać się mniej pełne, a nawet „puste”. To całkiem normalne. Jest to całkowicie naturalny objaw świadczący o przystosowaniu się organizmu do nowej sytuacji po początkowym okresie karmienia piersią.

Jeśli nadal nie jesteś pewna czy produkujesz wystarczającą ilość pokarmu, możesz sięgnąć po opisane poniżej rozwiązania.

Poznaj własny cykl popytu i podaży

Zanim zaczniesz martwić się zbyt niskim poziomem laktacji wyłącznie na podstawie obserwacji piersi, przeczytaj jak działa zasada popytu i podaży i w jaki sposób reguluje ona poziom laktacji.

Ilość wytwarzanego mleka jest uzależniona od wielu czynników, w tym między innymi częstotliwości karmień, poziomu stresu i przyjmowanych leków. Zanim zaczniesz przyjmować nowy lek, skonsultuj się z lekarzem, żeby upewnić się czy jest on bezpieczny.

Jak ocenić, czy niemowlę się najada

Nawet, jeśli piersi nie wydają Ci się pełne, najprawdopodobniej Twoje dziecko nadal otrzymuje tyle pokarmu, ile potrzebuje. Jeśli niemowlę moczy pieluchy (a mocz jest bezbarwny) i regularnie się wypróżnia, a jego stolec nie odbiega od normy, możesz być prawie pewna, że produkujesz wystarczającą ilość pokarmu bez względu na wrażenie braku wypełnienia piersi.

Obserwuj zachowanie dziecka w trakcie karmienia: czy słyszysz odgłosy przełykania? Czy po karmieniu jest zadowolone i spokojne? Są to pewne oznaki świadczące o tym, że niemowlę wypija dostatecznie dużo mleka. Jeśli nadal się niepokoisz, sprawdź czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Jest to najlepszy sposób pozwalający upewnić się czy poziom laktacji jest wystarczający. Warto wiedzieć, że w pierwszych dobach po urodzeniu niemowlęta często tracą około 10% urodzeniowej masy ciała i odzyskanie jej zajmuje im 2 do 3 tygodni. Nie powinno Cię to dziwić ani stanowić powodu do nadmiernego niepokoju.

Jak zwiększyć poziom laktacji 

Jeśli Twoje dziecko nie moczy pieluch ani nie wypróżnia się odpowiednio często, bądź obserwujesz inne oznaki niedostatecznej podaży mleka, możesz spróbować zwiększyć poziom laktacji.

Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci zwiększyć ilość wytwarzanego pokarmu:

  • Sprawdź czy niemowlę poprawnie chwyta pierś. Nieprawidłowe przystawienie do piersi może powodować, że dziecko nie wypija dostatecznej ilości mleka. Może także wiązać się z brakiem odpowiedniej stymulacji piersi wymaganej dla pobudzenia laktacji.
  • Karm dziecko na żądanie. Nie staraj się przestrzegać z góry ustalonych odstępów między karmieniami. Pamiętaj, że nie da się „rozpieścić” niemowlęcia przez zbyt częste karmienie. Często podawanie dziecku piersi za każdym razem, gdy wykazuje zainteresowanie ssaniem może zwiększyć podaż pokarmu. Ponadto, w przypadku części kobiet mniejsza pojemność gruczołów piersiowych sprawia, że zwiększenie poziomu laktacji wymaga częstszego opróżniania piersi.
  • Nie stosuj sztucznej mieszanki ani smoczków. Niektóre mamy dokarmiają sztuczną mieszanką dzieci karmione naturalnie lub stosują smoczki do uspokajania. Przy niskiej laktacji takie praktyki mogą być źródłem problemów. Dziecko powinno kojarzyć uczucie sytości i ukojenia wyłącznie z piersią. Każda sesja karmienia będzie dla Twoich piersi sygnałem, że należy zwiększyć produkcję mleka.
  • Staraj się odciągać pokarm z obydwu piersi pomiędzy karmieniami. Jak wskazują wyniki badań firmy Medela, odciąganie pokarmu jednocześnie z dwóch piersi może zwiększyć poziom laktacji o prawie 20 procent.
  • Dbaj o siebie: twoje samopoczucie ma istotne znaczenie dla ilości wytwarzanego mleka. Dlatego pamiętaj, żeby obniżać poziom stresu, odpowiednio się wysypiać, zdrowo się odżywiać i pić dużo wody.

Jeśli piersi nie wydają Ci się „pełne”, zazwyczaj nie świadczy to o niskiej podaży mleka. Odpowiedź na większość problemów związanych z karmieniem piersią brzmi: „więcej karmienia piersią”. Więc nie przestawaj karmić i odciągać pokarmu, ponieważ w ten sposób stymulujesz organizm do zwiększenia produkcji.

Czy Ty również martwiłaś się, że produkujesz niewystarczającą ilość mleka? Co doradziłabyś innym mamom odwiedzającym naszą stronę?

Komentarze

komentarzy